راهنمای گام به گام تدوین بیانیه مأموریت (Mission Statement) سازمان

هر شرکت موفق یک مأموریت دارد که کارمندان و کسب و کار را به جلو سوق می‌دهد. این ماموریت فراتر از وظایف استاندارد روزانه یا حتی سود سه ماهه شماست؛ چرا کارتان را انجام می‌دهید و چرا این کار مهم است؟

ترجمه این مأموریت به یک بیانیه واحد چالش‌برانگیز، اما مهم است. به همین دلیل این راهنما هر آنچه را که باید در مورد بیانیه‌های مأموریت بدانید به شما آموزش می‌دهد؛ اینکه آن‌ها چه هستند، چرا به آن‌ها احتیاج دارید و چطور می‌توانید یک بیانیه عالی برای خود ایجاد کنید.

بیانیه ماموریت چیست؟

ابتدا به این سوالات فکر کنید:

 • چه چیزی باعث شده شرکت شما از رقبای خود برجسته‌تر باشد؟
 • چه چیزی باعث می‌شود کارمندان شما هر روز به محل کار بیایند؟
 • عمیق‌ترین ارزش‌های شرکت شما چیست؟
 • چشم‌انداز شما برای آینده چیست؟

پاسخ‌های شما به این سوالات گرد هم می‌آیند و بیانیه ماموریت شرکت را تشکیل می‌دهند.

بیانیه مأموریت در اساسی‌ترین شکل خود به جهانیان و کارمندان می‌گوید که چرا کسب و کار شما وجود دارد. قطعا هدفتان فقط ساختن محصولات یا ارائه خدمات نیست؛ شرکت شما اینجاست تا به نوعی هدف برسد، چه اینکه مراقبت استثنایی برای مشتریان ایجاد کند، زندگی را برای کارمندان بهبود بخشد یا محصولی برای بهبود زندگی ایجاد کند.

هر شرکتی نوعی مأموریت دارد اما مأموریت هر شرکت نیز با دیگری متفاوت است، حتی اگر محصولات یکسانی را در صنعت مشابه ایجاد کنید.

بیانیه مأموریت همان بیانیه چشم‌انداز یا بیانیه ارزش نیست، اگرچه طبیعتاً هم‌پوشانی وجود دارد (و حتی بسیاری از کسب و کارها اغلب این سه را اشتباه گرفته یا ترکیب می‌کنند!).

SHRM تفاوت بین آن‌ها را به خوبی شرح داده است:

 • بیانیه ماموریت دلیل وجود شرکت شما را توضیح می‌دهد.
 • بیانیه چشم‌انداز، چشم‌انداز شما را برای آینده بیان می‌کند.
 • بیانیه ارزش، اصول شما را بیان می‌کند.

یک نکته بسیار مهم که باید در مورد بیانیه‌های مأموریت به یاد بسپارید، آن‌ها هم یک سند داخلی و هم خارجی هستند. آن‌ها برای مشتریان توضیح می‌دهند که کسب و کار شما مخفف چیست و چرا از بقیه متمایز هستید. همچنین از خط مقدم تا مدیران اجرایی، به کارمندان شما الهام بخشیده و آن‌ها را هدایت می‌کنند. بیانیه ماموریت خوب باید هم یک فرافکنی تصویر خارجی باشد و هم یک الهام داخلی.

در نهایت، بیانیه ماموریت شما باید بتواند ارزش‌ها و اهداف شما را در یک بیانیه کوتاه و جذاب خلاصه کند.

چرا سازمان شما به بیانیه ماموریت نیاز دارد

چرا شرکت شما به بیانیه ماموریت نیاز دارد؟ آیا از قبل برای کارمندان و مشتریان کاملاً مشخص نیست که شما چه کاری را به چه دلیل انجام می‌دهید؟

بیانیه‌های ماموریت اگر درست نوشته شوند، می‌توانند قدرتمند باشند. (نگران نباشید، ما لیستی کامل از بایدها و نبایدهای نوشتن آن را در ادامه آورده‌ایم.)

برخی از مواردی که بیانیه ماموریت خوب می‌تواند به سازمان شما کمک کند عبارتند از:

به کار هدف و معنا می‌دهد

کارمندان شما هر روز فقط برای انجام یک سری کارها، جمع‌آوری فیش حقوقی و انجام دوباره کار وارد دفتر نمی‌شوند.

یا حداقل این همه کاری نیست که آن‌ها می‌خواهند انجام دهند.

برای ایجاد انگیزه واقعی در کارمندان خود جهت تلاش بیشتر و مشغول بودن، باید کار آن‌ها را به هدف بزرگ‌تری متصل کنید.

این جستجوی هدف در کار، یک نیاز اساسی انسان است. همه ما وقتی بدانیم وظایفی که هر روز انجام می‌دهیم معنای بزرگ‌تری دارند انگیزه بیشتری پیدا می‌کنیم. بیانیه مأموریت شما این انگیزه را به کارمندانتان می‌دهد: به آن‌ها می‌گوید چرا همه روزه سر کار هستند، برای چه چیزی تلاش می‌کنند و چرا کاری که انجام می‌دهند مهم است. این یک ابزار قدرتمند برای افزایش مشارکت کارکنان است.

در شرکت‌هایی که نحوه ایجاد ارزش خود را به روشنی تعریف و ابلاغ کرده‌اند، ۶۳٪ از کارکنان می‌گویند انگیزه دارند، در حالی که این آمار در شرکت‌های دیگر ۳۱٪ است. ۶۵٪ می‌گویند علاقه زیادی به کار خود دارند، در شرکت‌های دیگر ۳۲٪ دارای چنین علاقه‌ای هستند. این سازمان‌های مبتنی بر هدف منافع قابل ملاحظه‌ای به دست می‌آورند: طبق استراتژی و تحقیقات و تجزیه و تحلیل‌ها، بیش از ۹۰٪ آن‌ها رشد و سود بیشتر از متوسط ​​صنعت را به دست می‌آورند.

تمرکز را محدود می‌کند

این یک دام بسیار معمول برای کسب و کارهایی است که طعم موفقیت را می‌چشند: آن‌ها گسترش می‌یابند و رشد می‌کنند و به نوعی بیش از حد اولویت‌های خود را گسترش می‌دهند. ناگهان توانایی‌ها و احتمالاً برخی از ارزش‌های اصلی خود را نیز در این راه از دست می‌دهند.

ارائه زودهنگام بیانیه مأموریت باعث می‌شود این گسترش اتفاق نیفتد. یک بیانیه ماموریت خوب به شرکت کمک می‌کند تا تمرکز را بر بهترین کار بگذارد و شما را بر این نکته متمرکز نگه دارد که چرا در انجام این کار بهترین هستید. با مأموریتی که به وضوح بیان شده و در ذهن‌ها ماندگار شده است، می‌توانید همه افراد شرکت را مطابق با هدف هدایت کنید و آن‌ها را متمرکز بر اهداف نگه دارید.

فرهنگ شرکت را شکل می‌دهد

فرهنگ شرکت هم بر کارمندان و هم بر مشتریان تأثیر می‌گذارد. شرح واضح ماموریت کمک می‌کند تا متفکرانه یک طرح کلی برای فرهنگ شرکت به عنوان یک کل ایجاد کنید. آیا شما به دنبال بهبود جهان هستید، یا محصولی ایجاد می‌کنید که آن را تغییر دهد، یا با کارکنان و مشتریان به طور یکسان رفتار می‌کنید؟

بیانیه مأموریت باید به مصرف‌کنندگان خارجی و داخلی بطور یکسان بگوید که ارزش‌های شما چیست و چه چیزی الهام‌بخش رهبران و کارمندان شماست. این پایه و اساس فرهنگ شرکت خواهد بود.

اقدامات را هدایت می‌کند

هر بیانیه ماموریتی به شما کمک نمی‌کند تا اقدامی انجام دهید؛ بیانیه‌های پر از اصطلاحات گیج‌کننده شرکت و سخنان مبهم شما را به جایی نمی‌رساند. اما یک بیانیه مأموریت واضح و خوب بسیار عملی است، بدین معنا که شما می‌توانید در صورت نیاز به تصمیم‌گیری در مورد جهت شرکت خود به آن رجوع کنید.

بیانیه مأموریت همچنین می‌تواند راه آینده شرکت شما را برای همه روشن کند: مشتریان، ذینفعان، مدیران و کارمندان. این شفافیت اقداماتی را که باید برای رسیدن به آن وضعیت مطلوب آینده انجام دهید، پیش می‌برد.

چگونه می‌توان بیانیه ماموریت را نوشت

بنابراین اکنون می‌دانید که یک بیانیه ماموریت خوب برای موفقیت چقدر حیاتی است. قدم بعدی چه خواهد بود؟ شما باید مراحل ایجاد بیانیه را بدانید و از عالی بودن آن اطمینان حاصل کنید. خوشبختانه انجام این کار خیلی سخت نیست: فقط این سه مرحله را دنبال کنید.

توصیف کنید که شرکت شما چه کار می‌کند

با ساده‌ترین کار (توصیف آنچه شرکت شما انجام می‌دهد) شروع کنید. آیا شما ساندویچ می‌فروشید؟ تی‌شرت درست می‌کنید؟ خدمات مالیاتی ارائه می‌دهید؟ بدون شاخ و برگ‌های اضافی، آن را یادداشت کنید و به اصول اولیه برسید.

شرح دهید که شرکت شما چگونه این کار را انجام می‌دهد

اکنون شما شروع به ترکیب ارزش‌ها و شایستگی‌های اصلی شرکت خود می‌کنید. شاید شما ساندویچی تولید شده از مواد پایدار، ارگانیک و محلی را بفروشید زیرا حمایت از کشاورزی محلی و روش‌های رشد سالم برایتان مهم است. یا اینکه در حالی که دستمزد زندگی همه کارمندان خود را تأمین می‌کنید، تی شرت می‌سازید. یا شاید خدمات مالیاتی شما برای کمک به صاحبان کسب و کارهای کوچک طراحی شده است تا بتواند به جامعه محلی کمک کند.

در این مرحله خیلی گیر نکنید؛ تمرکز روی یک یا شاید دو ارزش در اینجا به شما کمک می‌کند واضح و روشن بمانید! مهم‌ترین ارزش را انتخاب کنید و با آن همراه شوید.

توضیح دهید که چرا شرکت شما این کار را انجام می‌دهد

این مرحله آخر جایی است که باید بگویید شرکتتان برای چه چیزی اشتیاق دارد؟ جرقه ای که باعث هدایت کسب و کارتان می‌شود چیست؟ این می‌تواند به شما کمک کند تا در وهله اول به دلیل تأسیس شرکت فکر کنید. چه چیزی باعث شد مالک یا بنیان‌گذار به جای کار برای شخص دیگری کسب و کار خود را شروع کند؟

بیانیه‌های ماموریت برای سه نمونه ما می‌تواند به این شکل باشد:

 • ما ساندویچ را از مواد پایدار و محلی تهیه می‌کنیم تا به طور سالم به خانواده‌ها، جامعه و شرکای کشاورز خود غذا برسانیم.
 • ما تی‌شرت‌های با کیفیت عالی تولید می‌کنیم که توسط کارمندانی با دستمزد مناسب ساخته می‌شوند زیرا ما به جای بهره‌برداری از کارمندان، به محصولات عالی اعتقاد داریم.
 • ما برای کسب و کارهای کوچک محلی خدمات مالیاتی ارائه می‌دهیم تا به آن‌ها کمک کند به بخشی باارزش از جامعه محلی خود تبدیل شوند.

مثال‌های بیانیه ماموریت

همانطور که احتمالاً می‌توانید حدس بزنید، ایجاد بیانیه ماموریت می‌تواند پیچیده باشد! نگاهی به بهترین نمونه‌های بیانیه ماموریت شرکت می‌تواند به شما کمک کند بیانیه خود را بیشتر اصلاح کنید، به گونه‌ای که تا حد ممکن موثر و الهام‌بخش باشد.

«بهترین محصول را می‌سازیم، هیچ آسیب غیرضروری وارد نمی‌کنیم، از کسب و کار برای الهام بخشیدن و اجرای راه‌حل برای بحران محیط زیست استفاده می‌کنیم.»

–پاتاگونیا

این بیانیه هم استاندارد بالای کالای ارائه شده توسط پاتاگونیا را توصیف می‌کند و هم به طور خلاصه تعهد قوی آن‌ها را به مسائل زیست محیطی که در قلب شرکت قرار دارد، شرح می‌دهد.

«ایجاد زندگی روزمره بهتر برای بسیاری از مردم.»

–IKEA

بیانیه IKEA آن‌ها را فراتر از تولیدکنندگان مبلمان ارزان‌قیمت برده و چشم‌انداز آن‌ها را در مورد بهتر کردن زندگی روزمره با محصولاتشان نشان می‌دهد.

«الهام بخشیدن به بشریت؛ چه در هوا و چه در زمین.»

–JetBlue

ماموریت JetBlue، به عنوان شرکتی که تنها روشی برای رفتن از جایی به جای دیگر نیست، الهام بخشیدن به مردم در هر مکان است.

«انتشار ایده‌ها»

– TED

بیانیه ماموریت TED که فوق‌العاده کوتاه و بسیار شیرین است، نشان می‌دهد که نیازی به ادامه کار ندارید وقتی فقط دو کلمه کافی است.

«ما هر روز سخت تلاش می‌کنیم تا American Express را به معتبرترین برند خدمات جهان تبدیل کنیم.»

– American Express

ماموریت American Express این است که هم سخت کار کنند و هم احترام مشتریان خود را در سراسر جهان کسب کنند و فقط کارت‌های اعتباری صادر نکنند.

باید و نبایدهای بیانیه مأموریت

هنگامی که بیانیه مأموریت خود را می‌نویسید، از این دستورالعمل‌ها استفاده کنید تا از نوشتن یک بیانیه قدرتمند و موثر مانند نمونه‌های بالا، اطمینان حاصل کنید.

 • باید: لحن را هیجان‌انگیز و پرانرژی نگه دارید. بیانیه باید الهام‌بخش باشد.
 • نباید: نباید فقط بگویید که می‌خواهید بهترین باشید. شما باید دقیق‌تر صحبت کنید؛ چرا می‌خواهید بهترین باشید؟ چه چیزی شما را بهترین می‌کند؟ دقیقاً در چه چیزی بهترین هستید؟
 • باید: کوتاه، تأثیرگذار و واضح باشد. بیانیه مأموریت شما باید حداکثر یک، شاید دو جمله را شامل شده و رسالتتان فوراً برای خواننده روشن گردد.
 • نباید: نباید آن را با اصطلاحات هشداردهنده مبهم یا اصطلاحات صنعتی پر کنید. استفاده از کلمات مرسوم و مد روز آسان است، اما اگر کسی نتواند بفهمد شما چه کاری انجام می‌دهید و چرا این کار را می‌کنید قدرت خود را از دست می‌دهید.
 • باید: با پیشرفت و رشد شرکت، آن را به مرور تغییر دهید. شرکت شما تکامل می‌یابد و بیانیه ماموریتتان باید همراه با آن (در صورت لزوم) تکامل یابد.
 • نباید: نباید بیانیه مأموریت خود را هر ساله کاملاً تغییر دهید. با این کار باعث سردرگمی خواهید شد و تمرکز بر روی ارزش‌ها و نقاط قوت اصلی را از دست خواهید داد.

جمع‌بندی

هر سازمانی به یک بیانیه مأموریت عالی احتیاج دارد، اما صحبت درباره ایجاد بیانیه‌ای که واقعاً کارساز باشد آسان‌تر از نوشتن آن است. اما تلاش مطمئناً ارزشش را دارد. تفکر لازم برای نوشتن بیانیه‌ای قدرتمند درباره آنچه که کسب و کار شما انجام می‌دهد و دلیل انجام این کار، منجر به جهت‌گیری استراتژیک‌تری برای شرکت، ارتباط واضح‌تر با مشتریان و اشتیاق بیشتر کارمندان می‌شود.

مقالات مرتبط